Haladunk

Vállalkozó vagy… mondjuk pék. Vagy cipész. Vagy vendéglátós.

Párezer éve megdolgoztál érte, hogy legyen liszted, kemencéd, mert pékként kenyeret akartál sütni.

Cipészként azért dolgoztál meg, hogy legyen bőr amiből dolgozz, fáklya, hogy lásd is azt amin dolgozol.

Vendéglátósként megdolgoztál érte, hogy legyen berendezve a 3 vendégszobád, legyen borod és valami harapnivalód a betévedő vendégek számára.

Magyarán: – gyakorolni akartad a szakmádat, így a szakmádnak megfelelő specifikus feladatokkal kellett megküzdened.

– –

Aztán eltelt pár évszázad és nem csak a szakmádnak megfelelő specifikus feladatokkal kellett ”megküzdened”, de az állammal is, mert elkezdte kérni a jussát. Te meg – ha nem akartál bezárni és földönfutóvá válni – akkor leküzdötted ezt a problémát.

– –

Eltelt még némi idő és az előző 2 harc mellett, dolgoznod kellett az ügyfelekért is. Már nem volt a világ legtermészetesebb dolga, hogy a péknek elfogy a kenyere, a cipészhez visznek elég javítandó cipőt és az útszéli fogadóba betérnek annyian, hogy az eltartsa a családot. Dolgozni kellett az ügyfélszerzésen.

Itt már dolgozol a:

1- szakmádban

2- az államnak

3- az ügyfelek megszerzésén

Nem kellett sok idő és az eszközeidért is meg kellett dolgozz. Meg kellett dolgozz érte, hogy legyen géped/szerszámod, legyen egy ingatlanod, legyenek berendezések.

Itt már azért dolgozol, hogy:

1- gyakorolhasd a szakmádat

2- kifizesd az államot

3- legyen elegendő ügyfeled

4- legyen szerszám/eszköz, hogy egyáltalán elvégezhesd a munkádat

Mire kettőt pislogtál volna, még egy fejfájás jelent meg az életedben:

– meg kell dolgoznod a munkatársakért

Nem az a világ legtermészetesebb dolga, hogy munkát és kenyeret adsz. Az a világ legtermészetesebb dolga, hogy megszenvedsz érte: – legyen akinek munkát és kenyeret adni. (Arról már nem is beszélve, hogy utána azért is megszenvedsz, hogy az illető képes/hajlandó legyen elvégezni a munkát, hogy kenyeret lehessen neki adni.)

– –

Isten hozott a XXI-ik században!

Itt már azért dolgozol, hogy:

1- gyakorolhasd a szakmádat

2- kifizesd az államot

3- legyen elegendő ügyfeled

4- legyen szerszám/eszköz, hogy egyáltalán elvégezhesd a munkádat

5- legyen munkatárs, aki használja az előző pontban kiszenvedett szerszámot, eszközt

6- de már azért is dolgozol, hogy a követhetetlen jogszabályok követését követelő, különféle hatóságokkal zöldágra vergődj

Miközben mindezt műveled, természetesen oda kell figyelj, hogy:

– a meleg hattyúk önérzetét ne sértsd meg

– olyan termékleírásokat csinálj, amelyek a jogszabálynak megfelelnek, csak éppen senki sem érti

– betartsd azokat a GDPR szabályokat, amelyeket csak azok hágják át, akik ellen ki lettek találva stb.

– –

Mennyire állunk messze attól, hogy vállalkozóként gyakorolni akarod a szakmádat?

– kenyeret adni az embereknek

– cipőt adni az embereknek

– ételt, ágyat adni az elfáradt utazónak

Mennyire távolodtunk el az eredeti feladatunktól? Hány, meg hány feladatot kell elvégezned, hogy az ALAPVETŐ szakmáját gyakorolhasd a vállalkozásodnak?

Muszáj megérteni: ez NEM opcionális.

Ha a vállalkozásod ALAPVETŐ szakmáját gyakorolni akarod, akkor az összes többi teendőt meg kell tanulni, vagy kiadni valaki másnak, akinek AZ az alapvető szakmája. (Pl. a könyvelés terén már így működsz.)

Ha a marketing kapcsán nem érzed magad tökéletesen magabiztosan – mert nem ez a vállalkozásod ALAPVETŐ szakmája – akkor augusztus 26.-án ezzel foglalkozunk: Mérhető Marketing.